Prywatne
711 || Avatary pbf Blondiee Graphics Colorful Squares Diaphanerose Follow the Flame Galeria by Dusia Głęboki Off Grafika Centaura Graphical dream Graphical thoughts Graphic Valley Graphics Temptation Heartbeat Graphic Kropla Sztuki Król trefl Kotuch Larwiasta Tapeciarnia Lost Souls Graphics Pandemonium prettysmilex Rinne Lasair Rockmenowa Scargraf Szablonodsiewnia Unfaithful heaven Unique Graphic Weathered Soul
Grupowe
AB City Bajkowe szablony Dellyland Graphic Heart. Graphic Poison KPOP's Grafic Land of grafic Panda Graphics Secret Templates Szabloniarnia w Łatki Wioska szablonów
Zawieszone
101mini 404error 98 Seconds 94jellies All of me Angels Graphics AnpirArt Art of Monster B.F.P - Graphics Bezdech nocny Bleeding Through Blood Bonds Bravery graphics Butterflies Island Classical Graphics Coequal Coneq Dark Dream Dark Graphic Dark Side of Asgard Demigods Graphic Desirouss - sesje :) Distorted System Dotyk magii Dusza Anayi Engraving Greys Fabryka szablonów Fantastic Graphics Farfallen Graficzna przystań Graficzny Klucz Grafika tu i tam Graphic Foxes Graphic Luna Graphic Rhythm Graphique du Monde Graphic Harmony Graphics Secret Half A Heart Graphic idk-p Imagination of scath Immortal Souls I'll catch you if you fall Irresistible K-4S kotxox || graphic Kraina Szablonów Królestwo Szablonów Krytyczna biel Leprokonus Little Sparkly Thing Lunedolly madziula-graphic Magic Breath Maudlaisy Minist. szablonów MRUwisko Nasz graficzny zakątek Natt liv Occulta Sonomia Graphics Paix - my design & graphic blog Play with me seek and hide Pomocny Pomost Pretty Sinner Psychodeliczna Sel. Rosalainess Rose Perdu Sayendesse Secret Artwork shimmyshame Sosowa Szabloniarnia Spadająca Rozgwiazda Strove Szablon caffee Szablono Sfera Szablonowa Owczarnia Szablonowo Świat grafiki Terrible Crash Time Machine Tropical Talent Tworzone z sercem Überschrift Violainess Watch Me Burn Wolfie GEE Wonder Templates World Magic Graphics Wyimaginowana grafika Wyspa Twórczości Zaczarowane szablony Zatracone Dusze Zatsune Graphics

O katalogu grafików

Katalog grafików to najstarszy funkcjonujący spis blogów graficznych. Poruszamy tematy ważne dla blogosfery, staramy się być blisko naszych czytelników, a także dostosować się do każdej osoby, która nas odwiedza. Zachęcamy do zaobserwowania katalogu, jak i polubienia naszego fanpejdża, aby być na bieżąco. A skoro o mediach mowa, zachęcamy również do dołączenia do naszej grupy na facebooku. Graficy, łączcie się to strona zrzeszająca wszystkich maniaków szablonów, nagłówków czy sygnatur. Powstała ona na potrzeby rozrastającej się w szybkim tempie grafikosfery; członkowie pomagają sobie nawzajem, jak i poruszają kluczowe tematy.

Aktualności

Remake challenge

Czyli innymi słowy akcja, która ma za zadanie pokazać, jakich
postępów dokonaliście przez dany okres czasu. Wyzwanie powstało we współpracy z Rinne, która tenże challenge wzięła pod swoje skrzydła. Wszelkie szczegóły znajdziecie w tej notce. Nudzisz się w wakacje? Upał daje się we znaki? Szukasz zajęcia? Zmierz się z samym sobą!

Nowa twarz przeglądu

Tak, tak - to dzieje się naprawdę! Od teraz to
WY decydujcie o tym, czyje prace będą się ukazywały w cotygodniowym przeglądzie. Od soboty aż do środy macie okazję na wytypowanie dzieł swoich faworytów. Serdecznie zachęcam do licznego udziału. Im Was więcej, tym bogatsza notka. Niech perełki ujrzą w końcu światło dzienne!

Wattpad? Ależ tak!

Mam wspaniałą wiadomość dla grafików, którzy zajmują się tworzeniem
okładek na Wattpada. Kochani, Katalog otwiera się na Waszą twórczość! Poprzez nasze konto na tejże platformie będę bacznie obserwować każdy Wasz ruch oraz rozpowszechniać Wasze prace w przeglądach. Szczegóły niebawem!

Dla początkujących słów kilka: współpraca graficzna

Autor: monika4451

Free Image Hosting at FunkyIMG.com
(c) Lotus

Witam serdecznie! Dzisiaj przekazuję Wam poradnik o współpracach graficznych. Jest to odpowiedź na pytanie zadane na Bloggerowych Instrukcjach, które stanowią część KG. Temat jak najbardziej wart poruszenia, głównie ze względu na początkujących grafików, którzy niespecjalnie się w nim odnajdują i mają jakieś wątpliwości czy pytania. 


Istota współpracy 

 
(c) Breath & Carllton

Ogólnie chodzi o to, że co najmniej dwóch grafików tworzy wspólną pracę (chyba jeszcze nie mieliśmy do czynienia z potrójną współpracą - może ten tekst Was do tego zainspiruje, nie wiem) tj. nagłówek, sygnaturę, tapetę albo cały szablon. W praktyce wygląda to tak: masz chęć stworzenia czegoś z innym grafikiem, więc bezpośrednio do niego piszesz propozycję. Obawy w stylu: "to przecież nie mój poziom, styl..." albo "pewnie się nie zgodzi", najczęściej są kompletnie bezpodstawne. Tak naprawdę o finalnym wyglądzie pracy decyduje wkład obu grafików i efekt może być zaskakujący. 

Poczucie estetyki 

(c) Mrs. Punk 

Za każdym razem, gdy podsyłam komuś nagłówek do dokończenia, nie mam zielonego pojęcia, co dostanę z powrotem. Każdy z nas ma inne podejście do tworzenia prac i zwraca uwagę na inne elementy. Dlatego jednocześnie sporo można się nauczyć. Naprawdę! Spostrzegawcze osoby (oprócz swojego wkładu do grafiki) wyniosą z takiej współpracy techniki, których wcześniej nie znały. I nie mam tutaj na myśli jakichś autorskich pomysłów i zagrań, ale uświadamianie sobie samemu, czego jeszcze się nie wie. Przytoczę Wam własny przykład (nie śmiać się!): kiedyś byłam przekonana, że teksturę wrzuca się na sam dół pracy, żeby mieć tło. Dzisiaj wiem, jak bardzo się myliłam. Otrzymując kiedyś bazę, zobaczyłam trzy tekstury na spodzie i jeszcze dwie na górze - dopiero wtedy zrozumiałam, jak szerokie mają zastosowanie i jak wiele można nimi zmienić. To samo tyczy się wycinania postaci czy układania stocków... 

Co i jak, czyli technicznie 

 
(c) Zaula

Ok, chcę współpracować z innym grafikiem. I co? Mam się z nim umówić na kawę? No bo jak inaczej będziemy mogli tworzyć jedną i tę samą pracę jednocześnie? Otóż to kwestia bardzo prosta. I nie stanowi żadnego problemu. Aby stworzyć tzw. bazę, musisz jedynie zapisać rozpoczęty nagłówek jako plik o rozszerzeniu .psd - to podstawowy format obrazów wielowarstwowych w Photoshopie. A wg Wikipedii: 
Format ten zachowuje wszystkie informacje o danej grafice, bez utraty jakości, pozwala na zachowanie warstw grafiki, ich przezroczystości, efektów oraz warstw tekstowych.
Następnie musisz tylko przekazać go drugiemu grafikowi, np. w załączniku do maila, przez GG lub dowolny hosting - zależnie od tego, czego używasz i która forma jest dla Ciebie wygodniejsza.

A co dokładnie powinna zawierać baza? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Dla jednej osoby tekstura, modelka i trzy stocki to wystarczająca ilość. Ktoś inny woli przekazać plik z dwoma teksturami, dziesięcioma stockami i bez postaci... Najważniejsze jest to, że zaczynasz tworzyć pracę i masz na nią pomysł. W pewnym momencie urywasz i to koniec... Reszta działań należy do Twojego kooperanta. ;) 

Bariery programowe 

 
(c) Misao 

Dwa główne programy, których używamy to Photoshop i Gimp. Zdarzyło mi się już współpracować z grafikami, którzy mieli do dyspozycji tylko ten drugi i musiałam sobie z tym poradzić. O ile pliki .psd można otworzyć w Gimpie i raczej taka przerzutka nie sprawia problemów (co najwyżej pewne efekty czy filtry mogą wyświetlać się niepoprawnie), to "gimpowy" format .xcf jest jego wewnętrznym, czyli raczej nie działa w innych programach (są wyjątki, ale nas w tej chwili nie interesują). Mogę zaproponować Wam mój sposób, który nie wymagał, abym pamiętała, jak się pracuje w Gimpie. Jeśli macie go u siebie: otwórzcie pracę, scalcie warstwy i wrzućcie do PS'a. Możecie dalej kontynuować pracę z niewielkimi ograniczeniami (nie włożycie nic pod warstwę, bo ona już nie istnieje...). Jeśli nie posiadacie Gimpa: poproście o obraz .png zamiast bazy. I tyle. Zachęcam jednak do poszukiwania własnych rozwiązań.

Mam nadzieję, że ten dość krótki poradnik przedstawił temat współpracy graficznej w dostateczny sposób. Starałam się pisać zwięźle i logicznie. Jeśli jednak coś jest dla Was niezrozumiałe - pytajcie śmiało. Nie tylko mnie, ale i bardziej doświadczonych od siebie grafików, którzy nie gryzą. ;)

4 komentarze:

 1. Dobrze napisane, Moniko! Zawarłaś wszystkie kluczowe informacje, których łakną początkujący graficy. Krótko, zwięźle i na temat :) I like it ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale się złożyło, ten artykuł i zabawa na Pandzie właśnie na podstawie współpracy szabloniarek :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodając wczoraj ogłoszenie o pandowym projekcie, pomyślałam dokładnie tak samo... Los tak chciał! ;)

   Usuń
 3. Dobrze napisane! Ja mam kilka współprac za sobą, ale mój strach na początku był taki sam!

  OdpowiedzUsuń